درباره اورابام

ایزوگام نمودن سقف

محصولات ایزوگام برای سقف و جایگزین‌های جدید

راب سیسنروس به یاد می­‌آورد که Cetco در سال 1927 شروع به ارائه محصولات ایزوگام برای سقف­‌های تجاری کرد. محصول آن یک خاک رس ساده بنتونیت بود. خوب، او به یاد نمی‌­آورد اما دلیلی دارد که او در مورد آن…

Pasargad

6 سپتامبر 2021
خبرهای مربوط به ایزوگام وقیر

اخبار ایزوگام و قیر

راب سیسنروس به یاد می­‌آورد که Cetco در سال 1927 شروع به ارائه محصولات ایزوگام برای سقف­‌های تجاری کرد. محصول آن یک خاک رس ساده بنتونیت بود. خوب، او به یاد نمی‌­آورد اما دلیلی دارد که او در مورد آن می‌­داند: Cetco هنوز آن محصول را ارائه می­‌دهد.

پاسارگاد عایق پارس – این محصول کمی مقاوم­تر از یک تکه مقوا در برابر بنتونیت گرانول است. با گذشت زمان، مقوا تجزیه می­‌شود و بنتونیت عقب می­‌ماند.

سیسنروس، مدیر فنی گروه مصالح ساختمانی  Cetco، در بازار سقف­ سازی تجاری که به طور مداوم شاهد ورود محصولات ضد آب پیشرفته در بازار است، می­گوید شرایط بسیاری وجود دارد که در آن حالت آماده به کار اولیه یک انتخاب خوب است.

امتحان شده و واقعی

سیسنروس می­گوید: «هیچ دلیلی وجود ندارد که یک محصول گران قیمت را در شرایطی قرار دهیم که کار دیگری انجام دهد، به ویژه امروزه که باید به بودجه توجه زیادی داشته باشید».

این بدان معنا نیست که او از فروش جدیدترین محصول به شما خوشحال نخواهد شد. فقط به این معنی است که او می­خواهد محصول با نیازهای شما مطابقت داشته باشد و هر شغلی به چیزی فراتر از اصول اولیه نیاز ندارد.

آنت اسمیت ریچ، مالک شرکت سقف­سازی ریچ مستقر در بالتیمور، می­گوید که شرکت او اخیراً یک پروژه درجه یک را برای مرکز و هتل کنفرانس بالتیمور به پایان رسانده است و به تازگی این شانس را به دست آورده است که برای ساختمان جدید آژانس سیستم­های اطلاعاتی دفاعی، در آرلینگتون ، ویرجینیا، قرارداد ببندد.

در هر دو پروژه، اسمیت ریچ از بیتوتن (Bituthene)، یک غشای ضد آب قوی پوست و چوب از محصولات ساختمانی گریس استفاده کرد. اسمیت رایس که از بیتوتن به عنوان یک سازنده خوب در کاربردهای مسطح و شیبدار یاد می­کند، گفت که این شرکت پنج ساله حداقل در حال حاضر بهترین کار را ارائه می­دهد. اسمیت رایس گفت که این شرکت پنج ساله معتقد است که بهتر است حداقل در حال حاضر به آزمایش و امتحان پایبند باشیم.

اسمیت رایس گفت: «ما تمایل داریم به آنچه می­‌دانیم پایبند باشیم. این بدان معنا نیست که ما به دنبال محصولات جدیدتر نیستیم، اما … می­‌دانیم که این محصول کیفیت مورد نیاز ما را دارد. من برخی دیگر از محصولات را بررسی کرده ام و محصولات فوق العاده‌­ای در بازار وجود دارند. اما من فقط میخواستم به آنچه می­دانم پایبند باشم».

سیسنروس گفت: «پویایی جدیدی در این بازار ساخت و ساز وجود دارد». «فشارهای زیادی برای بالا بردن یا پایین آوردن هزینه­‌های پروژه وجود دارد، بنابراین باید از آنچه دارید بیشترین بهره را ببرید».

او می­گوید پانل­‌های سقفی بنتونیتی، Voltex  و Voltex DS، به دلایل مشابه محبوب هستند. «مناطقی در ایندیانا وجود دارند که هنوز از تعداد زیادی از این پانل­ها استفاده می­کنند. برای بهتر شدن این پانل­‌ها، ما تغییراتی انجام داده ایم مانند سوراخ کردن آن تا گرانول های بنتونیت در جای خود بمانند. اما این فقط یک تشک بنتونیت است و در بسیاری موارد، این تنها چیزی است که شما به آن احتیاج دارید».

تولیدکنندگان بزرگ محصولات ساختمانی ترکیبی از مواد ضد آب جدید و قدیمی را ارائه می­دهند و در بسیاری موارد تفاوت را با افزودن نسخه­‌های جدید برای بهبود محصولات قدیمی تقسیم می­کنند.

فناوری­ های نوین

Cetco سعی کرده است محصولات مبتنی بر بنتونیت خود را با توسعه خط تولید جدیدی از محصولات به نام CoreFlex، ژئوتکستایلی که با هسته پلیمر / بنتونیت و به یک غشای ترموپلاستیک آغشته شده است، بهبود بخشد.

سیسنروس اظهار داشت: «این محصول بسیار رضایت­ بخش است». او گفته است که CoreFlex اغلب انتخاب پیمانکارانی است که در پروژه­‌هایی کار می­کنند که «احتمال نشت» دارد و در آن هیچ حاشیه­‌ای برای انجام خطاها قابل قبول نیست.

وی گفت: «ما چیزهایی داریم که مربوط به امنیت است و نباید شکست بخورند». «این کمی گران­تر و لوکس­تر است و معمولاً در شرایط خاصی هدف قرار می­گیرد».

سقف سازی تجاری

این غشای زرد رنگ از Cetco ، خاک رس بنتونیت کالج قدیمی را با پلیمرها و ترموپلاستیک­ های جدید ترکیب می­کند تا سدی مناسب برای احتمال نشت کردن ایجاد کند.

CoreFlex علاوه بر این در شرایط توانبخشی نیز به خوبی کار می­کند، زیرا نیازی به استفاده از سطح تمیز ندارد. هم­چنین در نسخه سقف سبز موجود است.

به گفته سیسنروس، CoreFlex  هم­چنین می­‌تواند به راحتی سیستم­ هایی که به پایان عمر مفید خود رسیده‌­اند را جایگزین کند.

محصولات ساختمانی گریس محصول جدیدی را منتشر کرده است که به گونه­‌ای طراحی شده است که به مجموعه سنتی غشای سقف معکوس (IRMA) جان تازه­ای می­بخشد. این در اصل یک سقف وارونه است که غشا در زیر ایزوگام قرار دارد. IRMAها برای دهه­ ها معمولاً خود را با درصد بازار تک رقمی حفظ کرده‌­اند. اما برایان وست، مدیر محصول در گریس، اظهار داشت که آن­ها با ظهور سقف­ های سبز، انگیزه و هدف جدیدی پیدا کرده­اند.

او می­گوید: «شما می­توانید اکثر سقف­‌های با شیب کم را بردارید و از آن سقف IRMA بسازید. سیستم­‌های سقفی IRMA فعلی به صورت مکانیکی متصل یا آزاد چیده می­شوند و عملکرد ضد آب مورد نیاز برای سقف سنتی را ندارند».

برای کاربرد هرچه بیشتر نرم افزار، گریس دستگاه Procor Deck 3R را توسعه داده است. Procor 3R ایزوگامی با استفاده از سیال برای سقف­ های معکوس، کف­های بتنی بلند و سقف­های سبز است.

وست می­گوید: «سقف های IRMA در گذشته بیشتر شرایطی بود که شما می­توانید چیزی را که در قفسه موجود است بردارید و سعی کنید آن را به بهترین شکل ممکن به کار بگیرید». ما فرصتی را برای ارائه سیستم آزمایش کردن ایزوگام در مورد این کاربرد مهم ساختمان مشاهده کردیم.

وست ادامه می­دهد: «واقعاً دو دسته از افراد وجود دارند». «کسانی هستند که مایع را دوست دارند و کسانی که غشای ورق ه­ای را دوست دارند. در مورد مایع شما اصلاً درز ندارید، اما باید ضخامت مناسب اعمال شده در زمینه را تضمین کنید. جزئیات بسیار آسان است. با اسپری یا رول انجام می­شود. یک ورق، ضخامت واحد تولید را ارائه می­‌دهد، که بسیاری از معماران آن را ترجیح می­‌دهند».

برای کسانی که به هر دو مدل تمایل دارند، گریس هم­چنین دو سیستم ترکیبی، سیستم عرشه بیتوتن، ترکیبی از غشای مایع و ورق و اخیراً، سیستم ایزوگام کامپوزیت Procor ، ترکیبی از Procor و یک ورق جاسازی شده HDPE ارائه می­دهد.

وست می­گوید: «مردم از غشاهای سقف ­سازی برای ساختن سیستم­ های IRMA استفاده می­‌کردند و متوجه شدند که محصولات سنتی سقف سازی مشکلات آن­ها را حل نمی­‌کند». وی گفت: «ما فناوری قدیمی خود را با علاقه آن­ها به IRMA مقایسه کردیم. هیجان و علاقه واقعاً در دو سال گذشته افزایش یافته است.»

نوع جدید نسخه قدیمی

گریس همچنین یک نسخه جدید در سیستم رزرو قدیمی ارائه کرده است: روکش آسفالت.

افزایش قیمت نفت فرصتی را برای شرکت ایجاد کرد تا جایگزینی برای روکش آسفالت ارائه دهد، محصولی که با وجود سابقه طولانی، در محافظت در برابر نشت و نفوذ آب غیر استاندارد است.

محصول جدید که Tri-Flex نام دارد، یک حصیر بافته شده از پلی پروپیلن است که نسبت به روکش سنتی سبک­تر بوده و در برابر پارگی مقاوم است.

سقف سازی ایزوگام

جایگزین­‌های مصنوعی به یک جایگزین عالی برای روکش آسفالت تبدیل می­شوند. افزایش اخیر قیمت نفت باعث شده تا قیمت نفت مقرون به صرفه تر از همیشه شود.

وست گفت: «مواد مصنوعی چند سالی است که در حال افزایش است». «بسیاری از پیمانکاران به مواد مصنوعی روی آورده ­اند. این مواد ضد لغزش بوده، راه رفتن روی آن ایمن است و از نظر ابعادی بسیار پایدار است. می­توانید قبل از قرار دادن سقف اصلی، آن را تا شش ماه در معرض دید قرار دهید، بنابراین انعطاف پذیری زیادی به پیمانکار می­دهد».

مواد مصنوعی با افزایش قیمت نفت و کاهش تقاضا برای بنزین، از نظر اقتصادی مقرون به صرفه ­تر شده اند و عرضه آسفالت را کاهش داده است. در بسیاری از بازارها، مواد مصنوعی در حال حاضر به اندازه آسفالت مقرون به صرفه است.

وست می­‌گوید: «امروزه یک پیمانکار  (حتی پیمانکار ایزوگام) به راحتی می­‌تواند بدون هیچ گونه تأثیر مالی انتخاب خود را انجام دهد و از تمام مزایای مواد مصنوعی برخوردار شود».

بسیاری از تولیدکنندگان ایزوگام محصولات ویژه­ای مانند چراغ ­های سقفی سفارشی را برای افزایش عایق­ بندی سقف­ های تجاری ارائه می­‌دهند.

منبع: waterproofmag

مطالب مرتبط

پیش‌بینی قیمت جهانی قیر در سال ۱۴۰۲: تحولات جدید در صنعت ایزوگام و قیر پاسارگاد عایق پارس

پیش‌بینی قیمت جهانی قیر در سال ۱۴۰۲: تحولات جدید در صنعت ایزوگام و قیر پاسارگاد عایق پارس

در این مقاله، به بررسی تحولات جدید در صنعت ایزوگام و قیر پرداخته و پیش‌بینی قیمت قیر تا پایان سال میلادی را ارائه می‌دهیم. این تحلیل‌ها بر اساس داده‌های جدید از پلاتز، فوب خلیج فارس، و شرکت ملی نفت ایران است.

4 دیدگاه ها

 1. ممنون بابت مطالب مفید

  پاسخ
  • سپاس از همراهی شما 🙂

   پاسخ
 2. بسيار عالي?

  پاسخ
  • سپاس از همراهی شما

   پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *