درباره اورابام

زیرسازی

پیرینگ یا زیرسازی به چه معناست؟

زیرسازی که پیرینگ نیز نامیده می‌شود، فرآیند نصب سیستمی از لنگرهای عمودی در زیر سازه است تا وزن آن توسط خاک‌هایی که عمیق‌تر و پایدارتر از خاک‌های نزدیک سطح هستند، تحمل شود. پاسارگاد عایق پارس – پیرینگ و کار تعمیر…

Pasargad

25 اکتبر 2021
خبرهای مربوط به ایزوگام وقیر

اخبار ایزوگام و قیر

زیرسازی که پیرینگ نیز نامیده می‌شود، فرآیند نصب سیستمی از لنگرهای عمودی در زیر سازه است تا وزن آن توسط خاک‌هایی که عمیق‌تر و پایدارتر از خاک‌های نزدیک سطح هستند، تحمل شود.

پاسارگاد عایق پارس – پیرینگ و کار تعمیر پی برای بسیاری از مشاغل عایق رطوبتی عالی است. این می تواند شرکت را باب بازار کرده و سود بیشتری ایجاد کند.

کار تعمیر فونداسیون به خوبی با بسیاری از مشاغل ضد آب سازگاری دارد. ارائه خدمات بیشتر به مشتریان، نه تنها شرکت را بیشتر باب میل بازار می کند، بلکه سود اضافی نیز ایجاد می کند.

آندره لاکروا، رئیس StablWall Wall Bracing می گوید: «مردم فقط باید چشم خود را به روی امکانات باز کنند». ضد آب هایی که فقط ضد عایق آب هستند باید پایان تعمیر ساختاری این صنعت را در نظر بگیرند.»

برخی از عوامل ضد آب در حال حاضر تعداد محدودی کار تعمیر انجام می دهند. تعمیر دیوارهای قوسی زیرزمین یا تزریق ترک ها نمونه های متداول هستند، اما قبل از ترمیم ترک ها، آنها باید تثبیت شوند، که اغلب مستلزم تقویت پایه ای است که ساختمان روی آن قرار دارد.

شماره های قبلی این مجله به ترمیم آسیب های ناشی از فشار های عرضی پرداخته اند.

این گزارش به ترمیم آسیب ناشی از فشارهای عمودی می پردازد. طی دو دهه گذشته، روش های جدیدی از پیرینگ ایجاد شده است که تعمیر فونداسیون مسکونی را آسان تر و سودآورتر از قبل می کند.

علل شکست

کارشناسان تعمیر فونداسیون می گویند مشکلات فونداسیون تقریباً در همه نوع و سنی از خانه ها مشاهده شده است. خانه های قدیمی قبل از طراحی رایانه ساخته شده اند، بنابراین گاهی فونداسیون نامناسب دارند. خانه های جدید اغلب در زمین های حاشیه ای با ظرفیت اتکای کافی ساخته می شوند، اما پایه های محکم تری برای جبران ندارند. فونداسیون های اسلب به ویژه مستعد شکست هستند زیرا آنها برای اتکاء کاملاً به بالاترین سطح زمین تکیه می کنند. در مجموع، کارشناسان می گویند 75 تا 85 درصد از کارهای تعمیر فونداسیون به دلیل طراحی نامناسب دیوارها و پایه های زیرزمین است.

مارپیچی

اسکله های مارپیچی در پروژه های مسکونی، به ویژه در زمین های شیب دار یا خاک های سبک، به خوبی کار می کنند.

هر چند که چند وجه اشتراک وجود دارد. خرابی فونداسیون در مناطقی با خاک های رسی وسیع بیشتر است، جایی که تغییر سطح رطوبت باعث گسترش و انقباض خاک می شود. خرابی ها همچنین می توانند ناشی از پوشش گیاهی (ریشه ها)، نشت لوله کشی، سرمازدگی، پر کردن مجدد نامناسب، فرسایش و ساخت و سازهای مجاور باشند.

تشخیص صحیح علت شکست پایه نیاز به تجربه و دانش قابل توجهی دارد.

اگر در تحقیقات اولیه مشکوک به شکستن پی یا بنیاد هستید، اولین قدم معمولاً دریافت گزارش خرابی فونداسیون است که میزان مشکل را توضیح می دهد.

این گزارش معمولاً توسط یک مهندس ژئوتکنیک تهیه می شود، که در آن یک مهندس سازه و / یا مهندس مکانیک نیز می تواند مشارکت داشته باشد. این گزارش انواع خاک زیر سازه، ظرفیت باربری آنها، بار قرار داده شده روی پی در نقاط مختلف و موارد دیگر را توضیح می دهد. همچنین ممکن است شامل گزینه های تعمیر باشد. در هر صورت، داده های گزارش برای محاسبه امکان سنجی گزینه های مختلف تعمیر ضروری است.

توجه داشته باشید که اکثر مهندسان به دلیل پیچیدگی تهیه این گزارش هزینه دریافت می کنند. (برخی از افراد برای بازرسی اولیه نیز هزینه ای دریافت خواهند کرد.) این هزینه ها می توانند از 200 دلار تا بیش از 1000 دلار متغیر باشند، اما اغلب از قیمت کار کسر می شود.

انواع زیرساخت ها

اگر علت خرابی فونداسیون، خاکهای وسیع، ته نشینی دیفرانسیل یا فرسایش باشد، زیرسازی ممکن است بهترین راه حل باشد. زیرسازی، که پیرینگ نیز نامیده می شود، فرآیند نصب سیستم لنگرهای عمودی در زیر سازه است به طوری که وزن آن توسط خاک هایی عمیق تر و پایدارتر از خاک های نزدیک به سطح پشتیبانی می شود.

سه سیستم اصلی وجود دارد که به طور گسترده ای بین پیمانکاران تعمیرات مسکونی برای پی ریزی پایه های معیوب استفاده می شود:

ستون های حفاری شده: این ستون های بتنی در محل ریخته می شوند. اساساً، پیمانکاران سوراخ هایی را تا کف حامل ایجاد می کنند، میلگرد را در سوراخ قرار می دهند و سپس آن را با بتن پر می کنند. ستون های بتنی جدید به پایه های خانه متصل می شوند تا از فرونشست بیشتر جلوگیری شود.

ستون بندی مارپیچ: ستون های مارپیچی از فولاد ساخته شده اند و مانند یک چنگک روی زمین می پیچند. هر ستون دارای یک یا چند «بال» است که فنر را به سمت زمین هل می دهد. این بال ها پس از نصب، ستون را در جای خود نگه می دارند. غالباً درایور هیدرولیک به یک بکهو یا لودر لغزشی متصل است. از ستون های مارپیچ می توان برای حمایت از سازه های سبک وزن مانند ایوان یا سازه های سنگین تر مانند ساختمان های چند طبقه استفاده کرد. با این حال، آنها بیشتر در ساختمان های مسکونی نسبتا سبک رایج هستند. صرف نظر از این، آزمایش خاک باید توسط یک مهندس ژئوتکنیک برای تعیین اندازه و طول پایه انجام شود.

از آنجا که آنها پیچ خورده هستند، ستون های مارپیچی نمی توانند به داخل یا خارج از موقعیت خود بلغزند. آنها به ویژه برای پی های روی شیب هایی که تحت فشار فرسایش خاک هستند مناسب هستند.

ستون های فشاری (اسکله های مقاومتی): این ستون ها معمولاً از فولاد هستند، اما گاهی اوقات از بتن نیز ساخته می شوند، این ستون ها توسط وزن سازه به داخل زمین رانده می شوند. (پایه های رانش بتنی معمولاً به عنوان «ستون های بتنی قطعه بندی شده» شناخته می شوند.) برخی از سیستم ها به صورت هیدرولیکی ستون را به اعماق زمین هدایت می کنند، در حالی که برخی دیگر از وزن خود ساختمان استفاده می کنند. مزیت این روش این است که پیمانکار نیازی به دانستن دقیق عمق قرار دادن ستون ها ندارد. اگر وزن خانه برای عمق بخشیدن به ستون ها کافی نباشد، دلیل آن این است که آنها می توانند خانه را تحمل کنند. یکی از مزایای منحصر به فرد ستون های فشاری این است که می توان از آنها برای بالا بردن سازه نیز استفاده کرد. ستون های فشاری معمولاً برای بارهای سنگین تر از ستون های مارپیچی استفاده می شوند.

نصب و راه اندازی

از منظر عایق رطوبتی مسکونی، ستون های مارپیچ اغلب اولین انتخاب عالی هستند زیرا تقریباً روی هر خاکی کار می کنند و به اندازه کافی قوی هستند که تقریباً هر خانه ای را پشتیبانی می کنند. تجهیزات سنگین معمولاً مورد نیاز نیست. پیمانکار در حال حاضر اکثر ابزار مورد نیاز برای نصب آن را دارد، به هر حال، در مناطق با دسترسی محدود، می توان آنها را سریعتر و ارزان تر از سایر روشها تقریباً در تمام طول سال نصب کرد.

پس از مشخص شدن گزینه های تعمیر، پیمانکار می تواند پیشنهاد قطعی ارائه دهد. همانطور که در بالا ذکر شد، برخی پیشنهاد را با قیمت گزارش تحقیق تخفیف می دهند. مانند هر محصول یا خدمات دیگری، قیمت می تواند بسیار متفاوت باشد. توجه داشته باشید که نیروی ماهر ارزان نیست و آینده سازه به استعداد و مهارت پیمانکاری که برای انجام کار تعمیر انتخاب شده بستگی دارد.

علم زیرسازی

علم زیرسازی در دهه های اخیر پیشرفت قابل توجهی داشته است و پایه های مدرن را می توان با آشفتگی بسیار کمتری نسبت به آنچه انتظار می رود نصب کرد.

اگر خانه فقط دارای یک دیوار پایه است، ممکن است فقط به چند سوراخ کم عمق به اندازه حدود دو فوت مربع نیاز داشته باشد. اگر یک زیرزمین وجود داشته باشد، معمولاً به معنای حفر یک چاله هشت یا نه فوتی است که مطابق با مقررات OSHA است.

اکثر پیمانکاران به خود می بالند که می توانند نمای بیرونی و محوطه سازی خانه را به شرایطی بهتر بازگردانند. معمولاً فونداسیون معیوب را با دقت کافی حفر می کنند تا ستون را پیش ببرد و فضایی برای اتصال ستون به سازه داشته باشد. اغلب اوقات، آنها بوته ها، گیاهان، مالچ، مسیرهای پیاده روی و غیره را که در هنگام نصب اسکله خراب شده اند جایگزین می کنند. آنها همچنین معمولاً ترک‌های بنا و همچنین درزبندی مجدد را که ممکن است نیاز به مرمت داشته باشند را تعمیر می‌کنند. با این حال، اکثر آنها آسیب های داخلی مانند ترک خوردگی دیواره خشک را تعمیر نمی کنند.

پس از نصب پایه ها، پیمانکار باید گزارشی را ارائه دهد که در آن، موقعیت همه پایه ها، عمق رسیدن به هر پایه و مقاومت هیدرولیکی که هر کدام با آن مواجه شده است، ارائه کند. این داده های مهمی است که باید برای عمر سازه ذخیره شود.

ستون ها

هم ستون های فشاری (بالا) و هم ستون های مارپیچ (زیر) به راحتی قابل نصب هستند، به خصوص اگر سازه فاقد زیرزمین باشد.

منبع: waterproofmag

مطالب مرتبط

پیش‌بینی قیمت جهانی قیر در سال ۱۴۰۲: تحولات جدید در صنعت ایزوگام و قیر پاسارگاد عایق پارس

پیش‌بینی قیمت جهانی قیر در سال ۱۴۰۲: تحولات جدید در صنعت ایزوگام و قیر پاسارگاد عایق پارس

در این مقاله، به بررسی تحولات جدید در صنعت ایزوگام و قیر پرداخته و پیش‌بینی قیمت قیر تا پایان سال میلادی را ارائه می‌دهیم. این تحلیل‌ها بر اساس داده‌های جدید از پلاتز، فوب خلیج فارس، و شرکت ملی نفت ایران است.

4 دیدگاه ها

 1. بسیار عالی مهندس ?

  پاسخ
  • امیدواریم مفید بوده باشد

   پاسخ
 2. مفید بود

  پاسخ
  • سپاس از همراهی شما

   پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *