درباره اورابام

نصب ایزوگام

نصب ایزوگام بر روی سقف و مشکلات آن

یکی از سخت ترین برنامه های نصب ایزوگام برای سقف، ایجاد یک روکش قابل راه رفتن روی پشت بام بر روی یک بستر است. پاسارگاد عایق پارس – به طور معمول، شیب آن حداقل است، بنابراین برای جلوگیری از ایجاد…

Pasargad

18 سپتامبر 2021
خبرهای مربوط به ایزوگام وقیر

اخبار ایزوگام و قیر

یکی از سخت ترین برنامه های نصب ایزوگام برای سقف، ایجاد یک روکش قابل راه رفتن روی پشت بام بر روی یک بستر است.

پاسارگاد عایق پارس – به طور معمول، شیب آن حداقل است، بنابراین برای جلوگیری از ایجاد تالاب، لازم است که به طور دقیق نصب شود. نرده ها و مجاری فاضلاب و ناودان – که شایع ترین محل های نشت هستند – باید با جزئیات دقیق توضیح داده شوند. به عنوان یک چالش اضافی، روکش باید بتواند در برابر سایش پا و مبلمان سقف مقاومت کند. بعلاوه، از آنجا که بستر مستعد پوسیدگی است، هزینه خرابی می تواند نجومی باشد.

بیل لیس، مالک ایزوگام سواحل مرکزی در کالیفرنیا، می گوید: «من تقریباً روزانه نتایج نفوذ آب به چارچوب های چوبی، به ویژه در تولید مسکن انبوه را می بینم … ساختن یک روکش ضد آب قابل اعتماد و با دوام بالا در منطقه مسکونی زمانی که از بهترین شیوه ها و مواد استفاده می شود، نسبتاً ساده است.

تعدادی از محصولات ایزوگام های مختلف به طور موثری برای ایجاد بسترهایی از این نوع عمل می کنند. پوشش های سیمانی، پلی اوره و پوشش های الاستومری همه با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته اند. بسته به اندازه کار و نوع محصول، می توان آنها را با اسپری، غلتک یا ماله استفاده کرد. تعدادی از محصولات غشایی خود چسبیده نیز به طور خاص برای کاربردهای پوشش موجود است.

نصب ایزوگام روی بام

غشاهای وینیل تک لایه با دوام هستند و به راحتی قابل استفاده هستند. آنها همچنین در طیف گسترده ای از رنگ ها و جلاها ها موجود هستند.

اما لیز معتقد است که ایزوگام مناسب مستلزم راه های اضافی نسبت به غشاء است. او توصیه می کند: «در اسرع وقت در پروژه مشارکت داشته باشید». این امر به نصاب ایزوگام امکان می دهد تا اطمینان حاصل کند که فریم با کد مطابقت دارد، سطح دارای شیب مناسب است و اینکه اسکوپرها و نرده ها در نظر گرفته می شوند.

لیز توصیه می کند که آن را «تا حد ممکن»، مانند روکش تخته سه لا ضخیم تر بسازید. ( OBS یک بستر تأیید شده برای سیستم های ضد آب سطح نیست.) او توضیح می دهد: «هدف من حذف انحراف است.» او می گوید هزینه چوب اضافی، هزینه کمی است که باید برای آن بپردازید تا مطمئن شوید غشای سطح از خم شدن ترک نمی خورد و نشت نمی کند.

گرانت لاوتون مدیر توسعه کسب و کار در صنایع  Tuff، تولید کننده مارک های ایزوگام روکش مانند Tufdek و Econodek است. او می گوید قوانین ساختن سقف ها سخت تر شده است. به عنوان مثال، تجدید نظر در قانون ساختمان ملی کانادا (NBC) سال 2005 شامل یک بند بود که می گوید: «پشت بام ها باید سکوهایی داشته باشند که به طور موثر به عنوان سقف برای جمع آوری یا تخلیه بارش عمل کنند.»

لاوتون توضیح می دهد، «اصلی ترین عامل تغییر این است که همه مناطق عادی سطح ضد آب در حال حاضر به عنوان سقف تعریف می شوند. پیش از این، یک سطح ضد آب تنها برای رعایت استانداردهای سقف هنگام نصب در فضای قابل سکونت مورد نیاز بود. در قامون جدید مقرر شده است که تمام مصالح مورد استفاده برای ایزوگام کردن سطح باید با استانداردهای سقف تحت NBC مطابقت داشته باشد.

در ایالات متحده، روکش های سقف که قابلیت راه رفتن روی آن وجود داشته باشد باید مطابق با معیارهای پذیرش AC39  از شورای کد بین المللی باشند.

مصالح

طیف گسترده ای از مصالح برای این منظور به بازار عرضه می شوند که هر کدام مزایای خاص خود را دارند. هر سیستمی که انتخاب شود، باید توسط ICC-ES یا یک دستگاه قابل مقایسه برای کاربردی که برای آن استفاده می شود، رتبه بندی شود.

پوشش های سیمانی مشابه پوشش هایی است که برای ایزوگام کردن سطوح استخر استفاده می شود. آنها مقدار زیادی رفت و آمد را تحمل می کنند، اما برای جلوگیری از ترک خوردگی به یک بستر کاملاً سفت نیاز دارند. همه پوششهای سیمانی بعنوان یک محصول ضد آب مسطح تأیید نشده اند، اما تعداد کمی از آنها مجوز دارند.

روکش ترجیحی لیز Desert Crete است، یک پوشش سیمانی چند لایه که روی تخته فلزی اعمال می شود. او می گوید: «طی 12 سال گذشته ، ما صدها هزار فوت مربع از آن را با موفقیت نصب کرده ایم.» «می توان آن را با بافت اسپری یا الگوهای مختلف بتنی تراشید و سپس رنگ آمیزی کرد تا شبیه سنگ یا کاشی شوند.»

روکش های پلی یوره از جنس مواد مشابه مورد استفاده برای آسترهای تشک وانت و کامیون ساخته شده اند، به این دلیل که دوام فوق العاده ای نیز دارند ، اما همان شکل ظاهری نهایی را ارائه نمی دهند.

روکش های الاستومری بسیار نازک تر از هر یک از موارد فوق هستند و فقط چند برابر ضخیم تر از یک لایه رنگ هستند. آنها یکی از مقرون به صرفه ترین انواع محصولات هستند، اما ممکن است دوام چندانی نداشته باشند مگر اینکه یک لایه پوششی در بالای آن نصب شود.

سقف سازی حرفه ای

سقف مجتمع برادوی شامل یک سقف اختصاصی 300 متر مربعی است که حداقل 40،000 دلار ارزش به هر واحد می افزاید.

محصولات ورق مانند PVC (وینیل) نیز محبوب هستند و در طیف گسترده ای از رنگها و جلاهای مختلف موجود هستند. این سیستم ها دارای جزئیات ویژه برای لبه بندی هستند. سایر مصالح ورق موجود است، اما نیاز به روکش دارد.

به عنوان مثال، MFM’s SubSeal 60  یک ورق آسفالت لاستیکی خود چسبیده مناسب برای استفاده در ایزوگام کردن سطوح بالکن است. دیوید دلکوما، مدیر بازاریابی محصول در MFM  می گوید: « SubSeal بسیار سخت و بادوام است و می تواند رطوبت شدید موجود در این نوع سطوح را تحمل کند. با این حال ، باید از سایش و قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه ماوراء بنفش با بتن ، کاشی ، سنگ فرش و غیره محافظت شود».

توجه داشته باشید که پوشش های وینیل و اورتان به لایه های صیقل داده شده صاف و عاری از عیب نیاز دارند. به طور متناوب، حفره ها و درزهای موجود در بستر را می توان با یک ترکیب وصله درمان کرد. پوشش های سیمانی را می توان بر روی پانل های نوردهی خارجی درجه 1 قرار داد.

لیس هشدار می دهد: «در حالی که جزئیات نصب از یک محصول به محصول دیگر کمی متفاوت است، اما اگر پوشش سطح روی یک زیره محکم اعمال نشود، هیچ یک از آنها در طولانی مدت دوام نخواهند آورد».

ارزش افزوده

یک سطح ضد آب مناسب می تواند ارزش و سودآوری قابل توجهی را به املاک شهری اضافه کند. سقف مجتمع برادوی در سالت لیک سیتی، یوتا، تنها یک نمونه است. مجتمع مسکونی مجلل شامل دو ساختمان چند طبقه با 41 واحد است. واحدهای طبقه بالا دارای تراس اختصاصی سقفی به مساحت 300 فوت مربع هستند که فضای افزوده برای سکونت در فضایی باز با چشم اندازهای پانوراما را ارائه می دهد. Connor Southworth ، مشاور املاک و مستغلات، می گوید: «این واحدها حدود 40،000 دلار بیشتر از واحدهای طبقه متوسط هزینه دارند، [اما] به نظر من ارزش آن را دارد».

فاز اول توسعه زمانی ایجاد شد که قیمت ملک در حال کاهش بود و هنگامی که ClearWater Homes در سال 2012 ملک را خریداری کرد، این ملک به مدت سه سال خالی بود. مت کید، معاون استراتژی و توسعه ClearWater Homes  می گوید: «گاهی اوقات سقف پشت بام برای توسعه دهندگان نگرانی ایجاد می کند، زیرا ملاحظات زیادی در مورد درست ساختن آنها وجود دارد. از آنجا که این مکانها بر روی فضای مسکونی قرار گرفته اند، یک سطح قابل اطمینان و ضد آب بسیار مهم است».

زیرسازی نصب ایزوگام

غشاهای عرشه وینیل مستلزم آماده سازی دقیق بستر (سمت چپ) و توجه دقیق در هنگام آب بندی درزها (راست) است.

آنها برای این پروژه غشاهای سقفی وینیل دورادک را انتخاب کردند. کید می گوید: «دورادک نه تنها یک راه حل اثبات شده، قابل اعتماد و تضمین شده برای ایزوگام کردن سقف بود، بلکه سطح نگهداری کمی را برای دارندگان تجهیزات فراهم می کرد زیرا وینیل دورادک برای ادامه عملکرد نیازی به تعمیر و نگهداری ندارد… فقط یک نظافت گاه به گاه برای حفظ جذابیت زیبایی آن».

این محصول در تمام واحدهای فوقانی ساخته شده در فاز دو و سه استفاده شده است و پاسخ فوق العاده بوده است.

مناطق مسکونی

روکش فقط مختص مناطق شهری نیست. در کلیولند، اوهایو، یک صاحب خانه اخیراً با این مشکل روبرو شده است که چگونه می توان سطح پشت بام را در خانه تاریخی زیباش در منطقه شاکر هیتس به بهترین شکل بازسازی کرد.

به عنوان یکی از اعضای برجسته ارکستر شهر، خانه اغلب برای مکالمات و پذیرایی استفاده می شود. با این حال، سیستم قیر اصلاح شده شکست خورد و عرشه را غیر قابل استفاده کرد. بدتر از آن، آب ناشی از ذوب برف باعث آسیب به سازه و فضای داخلی آن شد.

پیمانکاری که وظیفه حل مشکل را بر عهده داشت، ساختمان و تعمیرات استانفیلد، به سرعت متوجه شد که طاقچه های در نزدیک به سطح عرشه قرار گرفته است و حداقل سقف را برای غشای جدید باقی می گذارد.

سیستم سقف خراب و سطح زیرین بر روی تیرها کشیده شد. تیم استنفیلد سیستم های جدید روکش PVC را برای زهکشی و روکش مناسب برای از بین بردن نشت نصب کردند. سپس، سیستم وینیل با طرح خاکستری نصب شد.

مالکان از ظاهر زیبا هیجان زده شده اند و بار دیگر می توانند از سطح بام خود همان طور که در نظر داشتند استفاده کنند.

منبع: waterproofmag

مطالب مرتبط

پیش‌بینی قیمت جهانی قیر در سال ۱۴۰۲: تحولات جدید در صنعت ایزوگام و قیر پاسارگاد عایق پارس

پیش‌بینی قیمت جهانی قیر در سال ۱۴۰۲: تحولات جدید در صنعت ایزوگام و قیر پاسارگاد عایق پارس

در این مقاله، به بررسی تحولات جدید در صنعت ایزوگام و قیر پرداخته و پیش‌بینی قیمت قیر تا پایان سال میلادی را ارائه می‌دهیم. این تحلیل‌ها بر اساس داده‌های جدید از پلاتز، فوب خلیج فارس، و شرکت ملی نفت ایران است.

6 دیدگاه ها

 1. ممنون مفید بود

  پاسخ
  • سپاس از همراهی شما

   پاسخ
 2. لطفا درمورد انواع عایق بیشتر توضیح بدید

  پاسخ
  • بله حتما این کار انجام میدیم

   پاسخ
 3. عالی

  پاسخ
  • ممنونیم

   پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *