درباره اورابام

آب بندی

آب بندی و عایق رطوبتی برای سازه صنعتی

حفاظت از یکپارچگی سازه و آب بندی آن به دو عامل اصلی بستگی دارد که قصد به صورت جامع و کامل این دو را مورد بررسی قرار دهیم. حفاظت از یکپارچگی سازه و آب بندی  آن به دو عامل اصلی…

Pasargad

11 نوامبر 2021
خبرهای مربوط به ایزوگام وقیر

اخبار ایزوگام و قیر

حفاظت از یکپارچگی سازه و آب بندی آن به دو عامل اصلی بستگی دارد که قصد به صورت جامع و کامل این دو را مورد بررسی قرار دهیم.

حفاظت از یکپارچگی سازه و آب بندی  آن به دو عامل اصلی بستگی دارد:

 • یک استراتژی تعمیر و نگهداری پیشگیرانه که آسیب را برطرف می کند و آن را اصلاح می کند
 • یک استراتژی پوششی که در برابر خطرات محیطی مداوم دفاع می کند

چندین راه وجود دارد که این دو نگرانی می توانند همپوشانی داشته باشند. شاید هیچ چیز بهتر از مسئله پوشش ضد آب شناخته شده نباشد. محبوبیت عایق رطوبتی در صنایع مختلف کم و زیاد است. اگر به درستی انجام شود، بخش مهمی از محافظت از هر تأسیساتی است.

عایق رطوبتی از طول عمر و کیفیت کل ساختار شما پشتیبانی می کند

ایزوگام خانه

عایق رطوبتی به هر پوشش یا روشی که برای تقویت بین سازه و رطوبت بیرونی که می تواند به آن نفوذ کند، اشاره دارد. رطوبت ممکن است به شکل رطوبت محیط، تراکم، باران، برف یا ذوب برف و غیره باشد.

در حالی که مدیران تأسیسات به طور کلی اهمیت عایق رطوبتی را تشخیص می دهند، سوء برداشت هایی در مورد عایق رطوبتی وجود دارد. برخی از پیمانکاران اقدامات ضد آب نامناسبی را انجام داده اند که می تواند به ساختمان ها آسیب برساند.

اگر آب بندی عایق رطوبتی به اشتباه انجام شود، رطوبت می تواند جمع شود و گیر بیفتد. به این دلیل که عوامل محیطی که باید در طرح ایزوگام در نظر گرفته شوند، مانند شیب و تاب برداشتن که باعث تجمع رطوبت می شوند، در نظر گرفته نمی شوند.

با این حال، دلیلی بر عایق بندی توسط کارشناسان واقعی نیست.

اگر در ساحل دریا، در یک منطقه مرطوب یا در مکانی با فصل بارانی طولانی هستید، عایق رطوبتی ممکن است مهمترین جنبه استراتژی برای پوشش شما باشد. عدم ضد آب شدن به این معنی است که شما در معرض خطر بیشتری برای جمع آوری رطوبت و آسیب جدی هستید.

تجمع رطوبت می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • ایجاد کپک قارچی در داخل دیوارها، که در برخی موارد می تواند باعث ناراحتی تنفسی شود
 • کپک، که باعث ایجاد لکه های ناخوشایند روی رنگ می شود و می تواند بسترهای آسیب دیده را ضعیف کند
 • از دست دادن کلی استحکام ساختاری در تمام قسمت های سیستم آسیب دیده توسط آب
 • ضعیف شدن سیستم سقف، آسیب پذیرتر شدن آن در برابر نشتی و سایر مسائل

کارخانه‌های صنعتی، ساختمان‌های تجاری و ساختمان‌های مسکونی در معرض آسیب دیدگی ناشی از آب هستند. اگر آب در بتن نفوذ کند و چرخه انجماد را طی کند، یک محل کار صنعتی می تواند آسیب جدی ببیند. با این حال، خطری وجود دارد که از هر خطر دیگری فراتر می رود: آسیب به فونداسیون.

آب به طور طبیعی در پایین ترین نقطه قابل دسترس جمع می شود. ترکیب گرانش و شیب طبیعی زمین به آن اجازه می دهد تا به راحتی در فونداسیون نفوذ کند. اگر ترک ها قابل مشاهده باشند، آسیب سازه کمی شدیدتر از حد انتظار است.

آسیب زدن آب به فوندانسیون بر دیوارها و حتی سقف تأثیر می گذارد و می تواند منجر به تاب برداشتن کف، درها و پنجره ها شود. ترک‌های داخلی نیز احتمالاً در نزدیکی نقطه مرکزی دیوارها و در یک الگوی مشخصه از گوشه درها ظاهر می‌شوند.

عایق رطوبتی یکی از موثرترین ابزارها در جلوگیری از این آسیب است.

عایق رطوبتی و آب بندی مناسب ساختمان

آب و خسارت

یک استراتژی کامل برای عایق رطوبتی شامل استفاده از آخرین پوشش های ضد آب در تمام مناطق آسیب دیده است. لعاب زدن یا درزبندی پنجره ها کافی نیست – پوشش ها نیز باید به درستی اعمال شوند. اگرچه انواع مختلفی از روش ها برای عایق بندی وجود دارد، اما اکثر گزینه های مورد توجه امروزی مبتنی بر سیلیکون یا اورتان هستند.

عایق رطوبتی سیلیکونی

عایق رطوبتی سیلیکونی سالهاست که محبوب ترین ضد آب بوده است. این عایق هنوز به طور گسترده در کارخانه های صنعتی استفاده می شود زیرا سیلیکون در آب بندی شیشه، کاشی و فلز عملکرد خوبی دارد. سیلیکون مستقیماً به سطح می‌ چسبد و یک آّب بندی محکم و مقاوم در برابر آب ایجاد می‌کند.

فرآیند خشک شدن سیلیکون بسیار سریع است، به خصوص در مقایسه با اورتان که می تواند بیش از 24 ساعت طول بکشد. با این حال، استفاده نکردن از سیلیکون در مناطق پر تردد بسیار مهم است زیرا به اندازه اورتان در برابر سایش مقاومت نمی کند. سیلیکون در دماهای سرد مفید است.

سایر خصوصیات کلیدی عبارتند از:

 • ماندگاری فوق العاده، تا 20 سال با نگهداری مناسب
 • سطوح بالای مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش
 • محافظت موثر در دماهای بسیار بالا

ضد آب اورتان

در حالی که سیلیکون با ایجاد آب بندی بین هوای بیرون و داخل عمل می کند، یورتان یک درزگیر «واقعی» است که معمولاً به عنوان یک مانع بین دو سطح عمل می کند. اورتان بهترین انتخاب برای کار با اکثر محصولات طبیعی مانند چوب است، زیرا به سختی خشک می شود.

به غیر از محدودیت‌های آب و هوایی – اورتان ممکن است در زمان‌هایی که دما بسیار پایین است نتواند به هم بچسبد – نکته اصلی که باید در مورد یورتان هشدار داد این است که در هنگام استفاده سفت است و به سختی خشک می‌شود. عایق کاری  باید توسط متخصصان انجام شود تا اطمینان حاصل گردد که کیفیت عملکرد مورد انتظار محقق می شود.

برخی دیگر از صفات آن عبارتند از:

 • قابل رنگ آمیزی
 • بدون لک
 • طول عمر کمتر، حدود پنج سال برای اکثر پروژه ها

روش های ضد آب سازی مورد استفاده به محیط شما و همچنین مقررات یا استانداردهای آزمایشی که باید رعایت کنید بستگی دارد. اکثر پروژه ها از انواع درزگیرها و پوشش ها برای محافظت از بسترهای مختلف استفاده می کنند. عایق رطوبتی واقعی می تواند هزاران دلار در مقایسه با ترمیم آسیب های آب صرفه جویی کند!

منبع: performance-painting

مطالب مرتبط

پیش‌بینی قیمت جهانی قیر در سال ۱۴۰۲: تحولات جدید در صنعت ایزوگام و قیر پاسارگاد عایق پارس

پیش‌بینی قیمت جهانی قیر در سال ۱۴۰۲: تحولات جدید در صنعت ایزوگام و قیر پاسارگاد عایق پارس

در این مقاله، به بررسی تحولات جدید در صنعت ایزوگام و قیر پرداخته و پیش‌بینی قیمت قیر تا پایان سال میلادی را ارائه می‌دهیم. این تحلیل‌ها بر اساس داده‌های جدید از پلاتز، فوب خلیج فارس، و شرکت ملی نفت ایران است.

8 دیدگاه ها

 1. بسیار سپاسگزار از مطالب مفیدتون

  پاسخ
  • از اینکه همراه مایید سپاس گذاریم

   پاسخ
 2. مفید بود متشکرم

  پاسخ
  • ممنون از همراهی شما

   پاسخ
 3. مرسی از مطالب مفیدتون

  پاسخ
  • ممنون

   پاسخ
 4. بسيار عالي?

  پاسخ
  • سپاس گذاریم

   پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *