درباره اورابام

نصب آسان ایزوگام

اهمیت ایزوگام یکپارچه در مشاغل تجاری چقدر است؟

بتن همه کاره ترین مصالح ساختمانی در جهان است. هنگامی که بتن مطابق با استانداردهای پذیرفته شده مخلوط شود و در محل قرار گیرد، قدرت، عملکرد و دوام فوق العاده ای را ارائه می دهد. اما هیچ چیز از اهمیت…

Pasargad

24 آگوست 2021
خبرهای مربوط به ایزوگام وقیر

اخبار ایزوگام و قیر

بتن همه کاره ترین مصالح ساختمانی در جهان است. هنگامی که بتن مطابق با استانداردهای پذیرفته شده مخلوط شود و در محل قرار گیرد، قدرت، عملکرد و دوام فوق العاده ای را ارائه می دهد. اما هیچ چیز از اهمیت ایزوگام یکپارچه کم نمی کند.

پاسارگاد عایق پارس – با این حال، در عمل، بتن در طول تولید و قرار گیری در محل در معرض متغیرهایی قرار می گیرد که حتی در حالت سخت شده باعث نفوذپذیری آب در آن می شود.

به همین دلیل است که تقریباً همه پروژه های تجاری بتنی به یک نوعی از سیستم ایزوگام نیاز دارند. به طور سنتی، این ایزوگام یک پوشش اسپری شده یا یک غشای ورق چسبنده بوده است. در چند دهه گذشته، یک فناوری ایزوگام جدید محبوبیت زیادی پیدا کرده است. این فناوری که ایزوگام یکپارچه نامیده می شود، خود بتن را در برابر رطوبت نفوذ ناپذیر می کند. در حالی که برخی از محصولات را می توان روی بتن موجود اعمال کرد، ولی وقتی مستقیماً به عنوان بخشی از طراحی مخلوط به بتن مرطوب اضافه شود، بسیار موثرتر است. این نوع ایزوگام نه تنها حفاظت بهتر را تضمین می کند، بلکه زمان و کارگر مرتبط با استفاده از ریختن غشاء هم حذف می کند.

چگونه کار می کند

محصولات ایزوگام یکپارچه از حداقل دوازده شرکت مختلف در دسترس هستند و اکثر آنها تعدادی فرمولاسیون متفاوت ارائه می دهند. با این حال، همه آنها به یکی از این سه روش کار می کنند. متراکم کننده، منافذ میکروسکوپی را در زمینه بتن پر می کند تا نفوذ آب را برطرف کند. مواد دافع آب، بتن را آب گریز می کنند. محصولات کریستالی باعث می شوند کریستال های میکروسکوپی مسدود کننده آب، منافذ و شکستگی های مویی را ببندند.

متراکم کننده ها از پوزولان – معمولاً بخار سیلیس یا سایر سیلیکات ها – برای پر کردن منافذ بتن استفاده می کنند. در شکل اولیه، بخار سیلیس بسیار خوب است و اندازه ذرات آن به اندازه دود سیگار است. این یک محصول جانبی صنعتی است و به عنوان بخشی از کنترل آلودگی، این ذرات جذب می شوند، متراکم شده و به عنوان افزودنی بتن به فروش می رسند.

نشتی دیوار

از سازه های بتنی ممکن است مقدار زیادی آب نشت کنند مگر اینکه به درستی محافظت شوند

این ماده به دلیل اندازه بسیار ریز ذرات و میزان بالای دی اکسید سیلیکون، به راحتی با آب واکنش نشان می دهد و منافذ میکروسکوپی بتن را پر می کند. همچنین استحکام قابل توجهی به ترکیب می افزاید؛ مقاومت فشاری بیش از 15000 پوند بر اینچ مربع را می تواند به آسانی تولید کند.

ایزوگام های یکپارچه از نوع متراکم کننده هنگامی که به بتن با مقاومت بالا نیاز است یا هنگامی که بتن در معرض یخ زدایی نمک مانند جاده ها و پل ها قرار می گیرد ، بهترین انتخاب است.

دافع ها باعث ایجاد حباب در سطح بتن می شوند. کشش سطحی آب به خودی خود از نفوذش به دیوار جلوگیری می کند. ماده فعال این مخلوط ها معمولاً روغن استئارات یا نفت است.

این نوع ایزوگام یکپارچه برای کارهای سطح بالا مانند پانل های روکش پیش ساخته محبوبیت زیادی دارد. هایکریت یکی از نمونه های این نوع افزودنی ضد آب است. این ماده با یونهای فلزی موجود در خمیر سیمان ترکیب شده و یک پلیمر نامحلول در آب ایجاد می کند که منافذ موجود در بتن را مسدود کرده و آب نمی تواند از بتن عبور کند. همچنین برای جلوگیری از خوردگی به آرماتور فولادی متصل می شود.

فناوری کریستالی سومین دسته از افزودنیهای یکپارچه است. ترکیب شیمیایی هر مارک ایزوگام کریستالی متفاوت است، اما فن آوری اصلی یکسان است. در حضور آب ، محصولات با هیدروکسید کلسیم و سایر محصولات جانبی هیدراتاسیون سیمان واکنش داده و کریستال هایی ایجاد می کنند که منافذ و ترک های موی بتن را پر می کند. این واکنش برای کل عمر سازه بتنی رخ می دهد و به بتن تصفیه شده با کریستال توانایی «خود آب بندی» را می دهد.

بیشتر بخوانید: ایزوگام و آن‌ چه باید در مورد این محصول بدانید

 

مزایا

ایزوگام یکپارچه چندین مزیت نسبت به روکش ها و غشاها دارد. به عنوان مثال، ایزوگام یکپارچه نمی تواند در حین پر شدن پاره نمی ود یا آسیب نمی بیند، و از بین نمی رود، تجزیه و فرسوده نمی شود. این امر هزینه های تعمیر و نگهداری کلس ساختمان را حذف می کند یا به طور جدی کاهش می دهد. در صورت ایجاد ترک های اصلی، می توان به راحتی ایزوگام یکپارچه را از داخل (سمت منفی) سازه ترمیم کرد.

از آنجا که ایزوگام یکپارچه چنین حفاظت کامل و طولانی مدتی را ارائه می دهد، این ایزوگام به ویژه در محیط های بسیار خورنده و برای پروژه های با پیامدهای بالا، مفید است.

این نوع ایزوگام می تواند نیروی کار نصب را کاهش دهد، قابلیت بازیافت بتن را در پایان چرخه عمر بهبود می بخشد (هیچ غشایی برای تراشیدن و برداشتن وجود ندارد) و می تواند به برخی از سیستم های رتبه بندی ساختمان سبز امتیاز دهد.

نصب

اگرچه ضد آب یکپارچه می تواند به روش های مختلف اعمال شود، اما افزودن آن به مخلوط در کارخانه محبوب ترین روش است. ماریو باجیو، مدیر اجرایی تکنوراپ، که چندین محصول ضد آب کریستالی را تولید کرده است، می گوید: «ضد آب کریستالی باید در مرحله ساخت اولیه در صورت امکان اعمال شود. افزودنی CWS (سیستم های شستشوی بتن) ما باید در زمان مخلوط کردن به بتن تازه اضافه شود، به عنوان یک افزودنی، اطمینان حاصل شود که ویژگی های ضد آب منحصر به فرد محصول بلافاصله در سراسر بتن تازه ریخته شده فعال است. ”

دوز توصیه شده برای CWS، 22 اونس در هر یارد مکعب است، و می تواند در کارخانه بچینگ یا به قیف کامیون در محل کار اضافه شود.

اکثر مواد افزودنی پودری هستند، اما آکوافین یک مخلوط مایع  (Aquafin-IC) را به بازار عرضه می کند که ادعا می کند خطر تجمع را از بین می برد و توزیع را افزایش می دهد. لازم به ذکر است که افزودنی کریستالی زایپکس  در کیسه های محلول با بیش از ده سال استفاده میدانی با گزارشات ناچیز در مورد تجمع یا پراکندگی به بازار عرضه می شود.

تعداد کمی از محصولات به عنوان پودر خشک لرزش برای بتن سبز طراحی شده اند. بقیه به عنوان یک پوشش دوغاب استفاده می شود. برخی از آنها به عنوان مایع با استفاده از سمپاش کوله پشتی استفاده می شوند.

توسعه استفاده مخلوط منهتن

گرگوری ماگری و ویلیام دلا سورته صاحبان بتن خشک نیوانگلند هستند و در 15 سال گذشته شهرت خود را به عنوان یکی از برجسته ترین تولیدکنندگان ضد آب های کشور بدست آورده اند و متخصص در آب بندی بتن با استفاده از افزودنی های کریستالی کریتون هستند.

آنها بر روی هزاران پروژه در سراسر ایالات متحده کار کرده اند که انواع ساختمان های تجاری شامل سدها، مخازن، پارکینگ ها، تصفیه خانه ها، تونل ها و ساختمان های تجاری و صنعتی را پوشش می دهد.

زیر عکس: پی­ریزی این توسعه 15 طبقه و توسعه استفاده مخلوط در منهتن با استفاده از ایزوگام کریستالی یکپارچه محکم شد.

یکی از نمونه های اخیر ساخت یک 15 طبقه با استفاده از توسعه استفاده از مخلوط در منهتن است. آنها از غشای داخلی کریستالی (KIM) برای ضد آب کردن فونداسیون استفاده کردند. ساختمان دارای 8000 فوت مربع فضای تجاری در سطح خیابان، 75 آپارتمان در بالا و پارکینگ در زیر خواهد بود.

ماوگری می گوید: «ترکیب غشای داخلی کریستالی کریتون در پروژه های زیادی در سراسر شمال شرقی با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته است. جامعه طراحی بطور کامل استفاده از افزودنی ها را به عنوان جایگزینی برای غشاها پذیرفته است». ماوگری خاطرنشان می کند که تغییرات اخیر در قوانین ساختمان سازی شهر نیویورک دیگر استفاده از غشاهای خاصی را مشخص نمی کند، بلکه در عوض به طراحان این امکان را می دهد که هر نوع سیستم ضد آب، از جمله ایزوگام یکپارچه، را که می خواهند استفاده کنند.

ساختمان‌های بلند بروکلین

ماوگری همچنین در پروژه توسعه گسترده در امتداد ساحل بروکلین مشارکت دارد. این مکان محل پالایشگاه قند معروف است – که بزرگترین پالایشگاه در جهان بود – که قبل از تعطیل شدنش در سال 2004، بیش از یک قرن فعالیت می کرد. این زمین 11 هکتاری از منطقه ای فرسوده و خطرناک به ترکیبی از مسکن ، فضای اداری، خرده فروشی و یک پارک عمومی عظیم ساحلی تبدیل می شود.

مرکز این پروژه بزرگ، پالایشگاه نوساز دومینو است بخش بزرگی از آن محافظت و ایزوگام کردن آن در برابر شرایط آب و هوایی کنار اسکله است. توسعه دهنده، بر اساس یک تجربه مثبت با اثربخشی غشای داخلی کریستالی در پروژه قبلی، ایزوگام کریستالی کریستون را برای پنج برج اول انتخاب کرد. به عنوان توزیع کننده محصول در شمال شرقی، گرگ ماوگری از بتن خشک LLC نقش مهمی در ارائه خدمات مشاوره ای، بازدید از سایت و پشتیبانی پس از فروش داشت.

ساخت پل

این پروژه بازآفرینی عظیم ساحل از 6000 یارد مکعب بتن تصفیه شده برای اطمینان از خشک ماندن آن استفاده کرد

در این حالت، افزودنی ضد آب در شاتکریت تقویت کننده و در تمام بتن مورد استفاده در فونداسیون، از جمله دال پایه، دیوارها، گودال ها و سطح شیب دار مخلوط می شود. سپس، دوغاب واتر استاپ و تصفیه واتراستاپ شرکت برای امنیت بیشتر به تمام اتصالات ساختمانی اعمال شد.

در مجموع بیش از 6000 یارد مکعب بتن تصفیه شده استفاده شد.

فرودگاه میامی

از ترکیبات ضد آب کریستالی در بازسازی ده ساله فرودگاه بین المللی میامی به طور گسترده ای استفاده شد. این کار شامل تعمیرات اساسی در پایانه های شمالی و جنوبی ، خط ریلی که آنها را به هم متصل می کند ، جابجایی بهتر بارها و پیش بندهای جدید پارکینگ بود و با قیمت 3 میلیارد دلار برآورد شده و به 12 مرحله تقسیم شده است.

باند فرودگاه

کفسازی جدید پارکینگ فرودگاه میامی 80،000 یارد مکعب بتن که با افزودنی ضد آب یکپارچه تصفیه شده، مصرف کرده است

ساخت و ساز کیویت، پیمانکار عمومی ، گزارش می دهد که پیش بندهای پارکینگ به تنهایی به 80،000 یارد مکعب بتن نیاز دارند. بتن با ترکیب تکنوراپ CWS ضد آب شد. این محصول، کریستالی است که از مواد شیمیایی فعال شده با رطوبت و سنگدانه های ریز تشکیل شده است. از رطوبت موجود و آهک آزاد موجود در بتن برای ایجاد یک سد مداوم از بلورهای نامحلول استفاده می کند و بتن ضد آب دائمی را تضمین می کند. در صورت نفوذ آب به بتن ، مواد شیمیایی متبلور خفته در تماس با رطوبت مجددا فعال شده و بتن را بطور موثر مجددا آب بندی می کند.

ایزوگام مقاومتی

برای آب بندی بتن موجود می توان از ایزوگام کریستالی استفاده کرد. همانطور که قبلاً اشاره شد ، چندین شرکت دوغاب یک لایه بلوری می سازند که روی آن ماله کشی یا برس کشیده می شود. برخی از آنها محصولات کریستالی مایع تولید می کنند که می توانند با استفاده از یک سمپاش کوله پشتی روی سطح پاشیده شوند. گفته می شود که آنها برای آب بندی بتن حتی چند دهه خوب عمل می کنند.

ویل میکویچ ، مدیر منطقه ای در تکنوراپ ، می گوید محصول مایع آنها به نام تککریته 2500  (رادکون سابق) حدود 40 سال پیش ساخته شده است و از خواص خود ترمیم کننده پوست تقلید می کند. او می گوید: «این ترک ها به طور دائمی در هنگام استفاده بهبود می یابند و به طور مداوم در طول عمر سازه واکنش نشان می دهند».

نشتی دیوار

بتن موجود را می توان با محصولات مایع با فن آوری ضد آب کریستالی یکپاچه آب بندی کرد

آماده سازی سطح، مشابه با سایر روشهای ایزوگام کردن است. در صورت وجود غشای موجود، باید با استفاده از انفجار شات یا روش مشابه حذف شود. در غیر این صورت ، معمولاً یک واشر قوی کافی است. او می گوید: «اساساً ، بستر باید تمیز ، خشک و بتنی ساده باشد.»

مواد شفاف و بدون بو با یک سمپاش ارزان قیمت اعمال می شود و مانند آب جاری می شود. میکویچ می گوید هم برای سطوح عمودی و هم برای سطوح افقی کاربرد دارد. او می گوید: “این بر پایه آب و واکنش پذیر در برابر آب است ، بنابراین پس از خشک شدن (که دو تا شش ساعت طول می کشد) ، اپلیکاتور برمی گردد و سطح را با یک شلنگ باغبانی اشباع می کنند. آب ،تککریته را به عمق بیشتری در داخل منافذ بتن وارد می کند و همچنین مواد را کاتالیز می کند تا ژلی تشکیل شود که سطح را محکم می کند. ”

به عنوان بخشی از فرآیند ایزوگام کردن، این ماده در واقع سختی بتن را افزایش می دهد و سختی را از 6 به 8 در مقیاس موس افزایش می دهد. این باعث می شود که بتن مانند گرانیت مقاوم باشد. میکویویچ می‌گوید: “ایزوگام کردن به طور نامحدود ادامه دارد. سطح را می بندد ، ترک ها را التیام می بخشد و نشت را متوقف می کند. همچنین سطح را از خوردگی محافظت می کند و برای جلوگیری از تخریب سطح را سفت می کند. ”

علاوه بر سختی، می تواند دمای شدید را تا 320 درجه فارنهایت کنترل کند. این آسفالت یا لاستیک نیست، بنابراین وقتی دمای بالا نگران کننده است بسیار مناسب است. به عنوان مثال، از آن به عنوان مهر و موم پل ملک عبدالله در عربستان استفاده می شد.

انتخاب محصول با کیفیت

ایزوگام یکپارچه مزایای زیادی را برای برنامه های تجاری ارائه می دهد. آنها غیر قابل اشتعال، غیر سمی و مهر و موم کننده هستند. از آنجایی که ایزوگام یکپارچه بجای اینکه روی بتن قرار بگیرد در داخل بتن قرار دارد، نمی توان آن را خراب یا فرسوده کرد.

ماوگری هشدار می دهد، “محصولات بلوری واقعی را با آن محصولاتی که فقط تراکم کننده بتن یا مسدود کننده منافذ هستند اشتباه نگیرید. به طور مشابه، توجه داشته باشید که برخی از محصولات فقط با خشک شدن متبلور می شوند و در صورت وجود آب مجدداً فعال نمی شوند تا ترک ها را ببندند. محصولات حاوی سیلیکات، استئارات یا تالک ضد آب دائمی و طولانی مدت نیستند. ”

منبع: waterproofmag

مطالب مرتبط

پیش‌بینی قیمت جهانی قیر در سال ۱۴۰۲: تحولات جدید در صنعت ایزوگام و قیر پاسارگاد عایق پارس

پیش‌بینی قیمت جهانی قیر در سال ۱۴۰۲: تحولات جدید در صنعت ایزوگام و قیر پاسارگاد عایق پارس

در این مقاله، به بررسی تحولات جدید در صنعت ایزوگام و قیر پرداخته و پیش‌بینی قیمت قیر تا پایان سال میلادی را ارائه می‌دهیم. این تحلیل‌ها بر اساس داده‌های جدید از پلاتز، فوب خلیج فارس، و شرکت ملی نفت ایران است.

8 دیدگاه ها

 1. مطلب آپدیت و جدید هست، ممنون

  پاسخ
  • دست نویسنده‌اش درد نکنه 🙂

   پاسخ
 2. اطلاعات جامعی بود
  ممنونم

  پاسخ
  • امیدواریم مفید بوده باشه

   پاسخ
 3. ممنون از اطلاعات مفیدتون

  پاسخ
  • ممنون از همراهی شما

   پاسخ
 4. جالب بود. لطفا در مورد عایق های امولسیون نیز مطلب بزارید

  پاسخ
  • منونیم از همراهی شما. حتما مورد عایق های امولسیون هم مطلب قرار میدیم

   پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *