هر آن‌چه باید در مورد قیر بدانید

در حال به روز رسانی…

انواع قیر و ایزوگام

قیر ماده‌ای است سیاه رنگ و خمیری شکل که در عایق‌ کاری رطوبت و ساخت آسفالت کاربرد دارد. این ماده انواع گوناگونی دارد که هر یک از انواع آن، دارای کاربرد خاصی است. از مشتقات نفت است و اغلب در پالایشگاه نفت تولید می‌ شود.

قیر یک هیدروکربن متراکم، بسیار چسبناک و برگرفته از نفت است که به دو نوع اصلی طبقه‌ بندی می‌شود. اولین نوع، طبیعی است که در زیر تپه‌ها و دریاچه‌های نفتی یافت می‌ شود و نوع دیگر، تصفیه شده حاصل از ته‌ نشینی نفت خام است.

قیر حاوی ۲ درصد اکسیژن، ۱۱ درصد هیدروژن و ۸۷ درصد کربن است. همان‌ طور که گفته شد، این محصول یک هیدروکربن با وزن مولکولی بالا شامل روغن، رزین و آسفالتین است.

وجود ۵ تا ۳۰ درصد آسفالتین در این ماده باعث سختی آن می‌ شود. قیر به دو روش تولید می‌ گردد: اجرای مستقیم دمیدن هوا که بر اساس فرایند مقطعی یا ادامه‌ دار انجام می‌ شود. عمدتا در ساخت و سازها، راه‌ سازی، عایق کاری جاده‌ ها، آسفالت کردن خیابان‌ ها یا عایق بندی پشت بام‌ ها مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول با توجه به فرآیندهای مختلف تولید به انواع و درجه‌ های مختلف و آزمایش‌ های فیزیکی نظیر تست نفوذ، تست گرانروی (ویسکوزیته)، تست نقطه اشتعال، تست حلالیت، تست نقطه نرم شدن، تست انعطاف‌پذیری و موارد دیگر تقسیم می‌شود.

لازم به ذکر است برخی از این طبقه‌ بندی‌ ها بر اساس نتایج آزمایشات انجام شده روی قیر و برخی دیگر بر اساس نوع پالایش و مراحل انجام شده بر روی قیر صورت گرفته‌ اند.

جهت سفارش محصول تماس بگبرید

Info@pasargadayegh.com
01133377000 – 09121125649

پاسارگاد عایق پارس

تولید کننده انواع ایزوگام و عایق‌های رطوبتی

کلیه حقوق برای پاسارگاد عایق پارس محفوظ است

Developed By PasargadAyeghPars IT Team

|